reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Simplify (2x + 3)(x – 4) = ?
What is 4p-13p-p=-150 More 2 step equations. I don't get this one at all
what are the effects of boiling sulfuric acid?
What are Some of the Most Common Energy Sources?
what role did sectionalism play in Lincoln's winning the 1860 election?
Given 4 percent of (2a + b) is 18 and a is a positive integer, what is the greatest possible value of b?
What are Some of the Most Common Energy Sources?
what are vertically opposite angles
Could you tell me what Are Spores?
Which is the correct solution set for 4x^2 +4x -3 = 0? (1) {2,-3}(2) {1/2, -3} (3) {1,2}(4) {1/2, -3/2}