shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

Best describes Mary antins push and pull factors In immigration
Astronauts in orbit are not truly weightless.
Roger always purchased insurance for the 10 years he owned an expensive speedboat. since he never had an accident the premiums he paid were
which would provide the body with the most energy?
to get into her tree house, annabeth rests a ladder against the tree. The top of the ladder is 13 feet above the ground. The base of the ladder is 3 from the tr
Which one of the following sentences contains an error in capitalization? a. Americans were not prepared for the Winter of 2014. b. I think we should plan a t
Vancouver Island is off the west coast of Canada, north of Washington State. The island is divided by mountains, the Vancouver Island Range. Describe what the c
How did Cold War rivalries affect west and central Africa
. (1 pt) A store sold 330 yards of fabric. It charged $11 a yard. What is the total cost of the fabric?
If you are performing a stoichiometry problem and the only information you have to start is the molarity and volume of a solution used, what would you do?