jameskeely jameskeely
  • 04-03-2016
  • Mathematics
contestada

A yogurt company charges $.72 for a 6 ounce container of yogurt how much does it charge for an 8 ounce container

Respuesta :

alburritodorrito alburritodorrito
  • 04-03-2016
Each ounce of yogurt costs $0.12 so 8 ounces would be $0.96
Answer Link

Otras preguntas

Individuals who have high self-esteem are most likely to
How might a human muscle protein differ from a horse muscle protein?
Graph the linear function f(x) =3x+2 and find the maximum on the interval [-1,1]
Which three peninsulas occupy southern europe? andorran balkan iberian italian portuguese?
How does the house have exhibit the seven characteristics of life
Shawn downloads movies at a base price of $2 per movie. If he downloads 5 movies, he will get a 25% discount. How much will Shawn save on the base price if he d
Is Since I am so tall, I signed up for basketball. A compound or complex sentence
My friend and I around for our sleds a preposition b adverb
hich of these statements explains the relationship among elements, compounds, and mixtures? Elements are made of compounds and mixtures. Both compounds and mixt
5+4g+8=1 (g=-3;g =-1; g =2)