AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

In addition to replacing the president if necessary, it's the duty of the vice president to
WHAT IF THE WEIGHT OF THE TARPON WAS 11 TIMES THE WEIGHT OF THE PERMIT FISH,AND THE TOTAL WEIGHT OF THE TWO FISH WAS 132 POUNDS?HOW MUCH WOULD EACH EACH FISH WE
What can be what is the answer to 49 divided by ? = ? But the answer cannot be 7
The sum of the speed of two trains is 722.7 miles per hour. If the speed of the first train is 3.3 mph faster than the second train find the speeds of each
What does "chaque semaine" mean in English?
What US foreign policy issue was a motivation for American intervention in Vietnam?
toussaint L'Overtture led a revolt that eventually resulted in independence for what country
what was not the cause of the great depressiona. overproduction b. stock speculation c. under consumption d. foreign competition
what strategic advantage did the thirteen colonies enjoy because of their geographic location?
A schoolbook has 376 pages.There are six pages in each chapter. How many pages are left over for the contents and answers?