ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

that I have adjxjsj hshdjx issixjnxn jsnsnsjdjs endjdjdn
Can some one plz help me with this? I really need help 2. Describe how to use two coins to simulate which two pets the family has. 6. How could you change the s
Kite DCFE is inscribed in circle A shown below. If the measure of DEF is 266°, what is the measure of ∡DEF?
n= t/t. if n = 8.00 and t = 2.30 days, what is the value of t with proper units
Francis I, King of France, created what by inviting artists to come and paint his palace?
Ryan has nine 14_ounce of popcorn to repackage and sell at the fair.A small bag holds 3 ounces.How many small bags can he make?
In what way(s) did the Hongwu Emperor work to improve the lives of Chinese peasants?
CH3CH(C2H5)(CH2)2 c(CH3)2 c(C2H5)2CH3 tentukan rantai utama dari senyawa karbon?
Fiona and her fellow green Committee members are working on a proposal for improving recycling at school what might they do to identify ways to increase stude
What's the missing factor 4,6,9,14,?,49