MichaelMcC8114 MichaelMcC8114
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Suppose 2 eggs with bacon cost 2.70 . One egg with bacon costs 1.80 . At thesebrates what will bacon alone cost

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 03-11-2018

If 2 eggs with bacon cost 2.70, and 1 egg with bacon costs 1.80, that means that 1 egg costs 0.90, so when we subtract once more 0.90 we get the price of the bacon alone, which is in this case 0.90.

Answer Link

Otras preguntas

The area of right angle triangle is 103.35 if one of the sides containing the right angle is 15.9 cm find the other side
wo students are working on an “Evidence for Evolution” lab for their biology class. As the two are working on completing some of the post-lab questions, they st
PLSSSSS HELP IF YOU TRULY KNOW THISSSSS
In pg.117: Explain the difference between how Gregor’s father uses to reflect the difference.
A 9-pound bag of cornmeal costs $80.64. What is the price per ounce?
A table tennis ball has a diameter of 40mm.what is the approximate volume of the table tennis ball in cubic millimeters?
5 dicided by 4 in a form of a decimal
make x the subject of the formula y = b/ax
Write the equation used to solve for x x = ? AB = ?
Elton is doing a monthly challenge to run for 15 hours 30 minutes. He has run for a total of 777 minutes so far. How many more minutes does he need to run for?