lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate:Log2(1/16)​
Under what circumstances are English words most often used in Brazil?
A teacher must grade 32 reports. She can grade 4 reports in 90 minutes. How many hours will it take to grade 32 reports?
what are the four feature of folk dance​
what is elastic limit and breaking stress​
Find the area of a circle with radius of 4 m use the value 314 for pi
Stephen bought 4 apps for $3.75. How much would a dozen apps cost?​
........................
According to the text, how does the roaring twenties develop over time?
Please help me please