kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

Help me plz! Which organism is the herbivore in this food web? A. leopard seal B. orca C. zooplankton D. cod
The two main philosophies in state politics are _____. A)liberalism B)rationalism C)materialism D)conservatism
Which statement is part of the cell theory? A. Cells are composed of organic molecules. B. Cells have DNA as their genetic material. C. Cells have cytoplasm sur
Which country does the Nile flow through? A. Zambia B. Egypt C. Somalia D. Mali
seven times the quotient of five and seven
The square of a positive number is six more than five times the number. Set up and solve an equation to find the number.
AP US History question: Discuss the impact of territorial expansion on national unity between 1800 and 1850.
what is air currents caused by temperature differences
How does a deep ocean current compare to a surface one? A. same salinity, but colder and less dense B. same temperature, but saltier and denser C. colder,
Slanted telephone poles are evidence of _____. moraine plucking abrasion creep