bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

The doubling time 0f a population of fruit flies is 8 hours. by what factor does the population increase in 24 hours? 1 week?
Solve this quadratic equation. 5[tex] x^{2} [/tex] -44x - 3 = 0 Thanks! :)
In which region of the New World did the Catholics of England and Ireland settle?
Bruce bought 4 3/4 lbs of ground turkey to make turkey burgers to grill at a barbecue. How many 1/4 lb burgers can make? 19 , 20, or 21
The planet Neptune was discovered in 1846. Neptune’s average distance from the Sun is four billion, four hundred ninety-eight million, two hundred fifty-two tho
What does creon value? a. gods b. family c. power d. others?
Black codes were established in the south immediately after the civil war in an effort to
Which change is most likely to occur when a molecule of h2 and a molecule i2 collide with proper orientation and sufficient energy?
What is the volume of the box if it scaled down by a factor of 1/10 the volume is 5 and the surface area is Length 3in Width 0.28in Height 6in
Solve for z. z^2+11z+10=0