zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

proof for why Example 1 is correct [tex] {x}^{3} ( {{y}^{2}})^{3} = {( {xy}^{2} )}^{3} [/tex]how come x^3 cancels out and it doesn't transfer like in example
The purpose of grading is to make the earth perfectly flat. Responses False False True True
y= -0.08x^2+4x+4 find the interepret
A rectangle has a perimeter of 24m and an area of 35 m2. If the length and width are each increased by 1m, what will be the area of the new rectangle
What’s the correct answer for this question ? If the Milky Way Galaxy is 100,000 light years across, which of the following red circles best illustrates how fa
Help please. I have the answer but I don't understand how to get there!
Which of the following is the most likely to give you both latitude and longitude data? GIS SSP SAP GPS
2x/3 - 3x/8 = 7/12 Please explain. I need help.
HELP ME PLEASEWhat is the area of the polygon?Do not add units just the number.​
A boat is pulled into a dock by a rope attached to the bow of the boat and passing through a pulley on the dock that is 1 m higher than the bow of the boat. If