sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

Math6. Grade 6. Can anyone help me with some algebra questions? I need these questions answered soon as possible? Right away if possible! 2 (6 x + 6) = ?
Arleen has a gift card for a local lawn and garden store. She uses the gift card to rent a tiller for 4 days. It costs $35 per day to rent the tiler. She also b
What is the unit rate; travel 250 mi in 5 hr plz show your work as well
Write each pair of fractions as a pair of fractions with a common denominator 3/4 and 7/8
The $150 dollar surfboards are on sale for 30% off. What is the sale price of the surfboard.
Multiply ($728.00) * (6.2%) and round to the nearest cent. (Include the correct units.)
Explain how do groundwater erosion and deposition produce a limestone cave
When glucose is needed by the cell, which organelles secrete enzymes in order to begin glucose breakdown?
The person who reviews the operating and accounting control procedures adopted by management to make sure the controls are adequate may be referred to as a(n) b
The cells of plants and animals are similar, except for a few different structures. Which structures are only found in plant cells?