alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Examples of cultural diffusion in ancient Rome pertaining to government
If a > 0 and b < 0, then which of the following must be true. ab > 0 a + b < 0 a - b > 0 a + b > 0 b - a > 0
What is the correct term for a release of an ovum in the female reproductive system?
what was the first industry to be regulated by the united states goverment?                                               a. oil   b.meat packing  c. steel  D.
Scientists divide rocks into groups based on_________
Given that 500w = 3 * 700, find the value of w.
Add the following fractions.3/8 + 5/12 =
Scientists divide rocks into groups based on_________
How far away is Canopus in kilometres?
Give 3 examples to show work being done.