banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

If the mean height of college males was 70" with a standard deviation of 3", approximately what percentage of college males would be between 6'1" and 6'4
fundamental porter perey
How did television programming change in the 1980s?
Insulin helps cells take up sugar from the blood. explain the effect on blood sugar levels if insulin receptors stopped working.
I wish I _ my way around these Parisian streets. To make the sentence subjunctive in mood the word that belongs in the blank is will know, had known, knew,
If a cane is adjust to the right height the patients elbow will be flex at which angle
I Need help with this asap please....................
Why were casualties so high in World War I
A teacher has 100 pencils in a cup. 16 are more sharp than dull. How many are dull and how many are sharp?
Shawnee is putting $3,500 into an account earning 4.85% interest compounded quarterly. She estimates that it will take just over 11 years for this investment to