vamisaraip9ao9l
vamisaraip9ao9l vamisaraip9ao9l
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Anthony buys one pound of oranges for $12 and sells it for $14. How can he write the profit in his account book?
A.+$2
B.+$14
C.$14
D.-$2
E.-$12​

Respuesta :

molliebrasier
molliebrasier molliebrasier
  • 03-10-2019
The answer would be, A) +$2 because he spend $12 but earned $14 so when you subtract 14 and 12 you get $2, which would be his profit
Answer Link

Otras preguntas

Corrine has 4.2 pounds of trail mix to divide into 14 bags. How many pounds of trail mix will go in each bag? Each bag of trail mix will contain pounds of trail
Find the slope of the line and sketch the graph. 3x + 4y = 25 (dont worry abt sketching)
who did the democratic-republicans want to support, during the war between france and britain?
parallel lines need answer quickly
Please someone help me i need this done asap!
use the discriminant to find the number and type of solution for x^2+6x=-9​
A student wants to rewrite the equation to solve for y. Which equation is accurate? SHOW YOUR WORK 5(y+3)=10x
What happened during the winter encampment at Valley Forge?
How did the Muslim rulers of al-Andalus treat Christians and Jews living in the area? A.They welcomed them into their mosques and prayed alongside them. B. They
Square Room is 50M long, find the area of the room and the cost of carpeting. The floor at rupees 154 per square meter​