marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

Not knowing what to do for this problem and need help
last one i promise... thank u to everyone who helped
A patient needs to take 625 mg of ibuprofen twice daily. The pills in the bottle are each 250. mg. How many pills does the patient need to take each time she wa
What is the correct way to express" for the last time" in Spanish A.por el vez ultimo B. por la vez ultima C. por el ultimo vez D. por la ultima vez
If an author mentions a world leader or a famous event, the reader will be able to determine the time of the story. True or false?
suggest two ways in which parents can raise boys and girls to encourage equal power relations
True or false: a sendentary lifestyle will not lead to low cholesterol
In a shipment of 20 computers, 3 are defective. two computers are randomly selected and tested. what is the probability that both are defective if the first is
I need all the numbers fillies out
How to change color of object in photoshop?