mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are factors that might influence a person's political opinions? A. living in a metropolitan area B. working as a long-distance truck dri
A substance that enters into a chemical reaction is called a(n) _____. enzyme reactant catalyst product
Which number is between 0.5 and 8/9 A.25/36 B.1/3 C.22/24 D.7/24
Which blood type could be given as a transfusion for patient with AB blood when the RH factor is unknown? O+ A+ AB+ AB–
how many terms are in this expression? 2xy-3x
completing the square x^2 -2x -43=5
What is the meaning of (temporland)?
Which of these is likely to result in the most competition? A. organisms that live in different ecosystems B. organisms that use the same resource C. organisms
Intersection of Two Lines x+y=3 2x+y=5 Solve by the Elimination Method
Please Help [tex]7z-1/2=3z-2 [/tex]