Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

A line with a slope of 33 passes through (2,5)2,5. Which choice is an equation of this line? a)y+5=3x+2 b)y-5=3x-2 c) y-5=(x-2) d)y-2=3(x-5)
2. En el cuento Rosa, a la máquina Rosa la reemplazan porque es vieja y no porque hace errores. ¿Crees que las máquinas y las personas viejas deben ser reempl
HELPPPPPPPPPPPPPPP please
BRAINLIESTTT ASAP!!!!
the main purpose of the presidents state of the union address is to
How did western pressures stimulate change in china during the nineteenth century?
What have people wondered since the beginning of human history?
31000 people attended a ballgames at a stadium that offers two kinds of seats; The day's receipts were $200000. How many people paid $14.00 for reserved seats,
Lee has 3 children, the oldest is twice as old as the oungest, the middle is 5 years older than the youngest, the sum of the childrens agre is 57, how old is ea
What have people wondered since the beginning of human history?