jessicamejia0716 jessicamejia0716
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Teresa bought 16 roses for $20.64.how much did she pay for each rose

Respuesta :

moorthyathena
moorthyathena moorthyathena
  • 04-03-2020

You can do this:

20.64/16 = x/1

The numerator is the price, and the denominator is the number of roses. Using this formula, x would equal 1.29. This means Each rose cost $1.29.

Answer Link

Otras preguntas

What weapon had been developed that was even more powerful than the atomic bomb?
Some bakers make apple pies. They each have 15 boxes of apple pies
medical terminology suffix meaning for the suffix -esthesia.​
17x > −17 Solve for x Your answer must be simplified Need help asap
Write a letter of about 100 words to a family member, taking the point of view of a freed slave, a Northerner, or a Southerner. Express your feelings about Reco
find the reference angle for the given angle. show your work -404degree​
When the brain mixes up its sight signals, an optical illusion results. True False
helppppo please due tomorrow
Paraphrased plagiarism means that a student failed to give any credit to the source used. A. true B. false
Complete the sentences with:persuade,fit with, produce, last, share, be after,swap,match,suit,fit in the correct form 1.Young people buy clothes to....their fr