amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is office personnel?​
PLEEEASEEEE HEEELPPP!!!​
Guided Practice The length of the model is 2x + 1 and the width is x + 1. If the total area is 28 square units, write an equation to find x. Then solve for x by
which of the following is the median of 19, 31, 15, 50, 20​
Departmental information for the four departments at Samoa Industries is provided below. Total Cost Cost Driver Squar
2. Which ions will form an ionic bond? A. two negative ions B. a positive and a neutral atom C. two positive ions D. a positive ion and a negative ion
An order for 140 units of Product A has been placed. There are currently 20 units of Product A on hand. Each Product A requires 3 units of Component B. There ar
Anyone else got summer school??
Spanish is needed pls :) 25 points
4. What is the mass of 0.468 moles of C6H12O6? PLEASEEE HELP ASAPP