angelaramirez1995 angelaramirez1995
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rita purchased a two pounds of oranges. Each pound of oranges was $2.47.
How much money did Rita spend in all? Do not include $ in your answer.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-05-2020

Answer:

4.94

Step-by-step explanation:

Multiply 2.47 * 2 to determine the total amount spent

4.94

Answer Link

Otras preguntas

an item is regularly priced at $40 . it is now priced at a discount of 55% off the regular price. what is the price now?
Explain how dementia can affect an individuals ability to make themselves understood
in this particular arithmetic sequence, a6 = 36 and a17 = 113. what is the value of a23 a23=101 a23=155 a23=162 a23=167
What is the dimension of a square if it's area is 81 cm2
Complete the table by providing justification for each step of the proof Conjecture: If 4(x^2-2)=28, then xis 3 or -3
Flouride protects the teeth. true or false.
the first form of life on earth was created from a.atmospheric gases. b.green plants. c.reproducing molecules. d.living fossils.
When the government decreases taxes: the economy prospers. the economy slows down. consumers are not affected. none of these
Leota is having some friends over and is buying some drinks. She buys a 10 pack of canned soda for $3.00. What is the unit rate for the soda in = $/can? plz
Two objects attract each other with a gravitational force of magnitude 9.20×10^-9 N when separated by 19.2 cm. If the total mass of the objects is 5.01 kg, what