Rqdivnt
Rqdivnt Rqdivnt
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Caitlin bought 6 cookies for a total of $10. At this rate, what is the cost of 9 cookies?

Respuesta :

hoanganh384628 hoanganh384628
  • 04-06-2020

Answer:

15$

Step-by-step explanation:

cost of 1 cookie = 10/6

cost of 9 cookies = 9* 10/6 = $15

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

6 cookies for 10 dollars

3 cookies for 5 dollars.

6+3 cookies for 10+5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

which has the least absolute value?A. 5B. 30C. -10D. -50
I need help writing a 5 paragraph persuasive essay. The topic is: Agree/Disagree, stories with Suprise endings using situational irony is the best. I agree, but
Sam evaluated the expression x2y for x = 7 and y = 9. He got a value of 49. Which of the following statements is correct
what are ten facts about Henry Morgan
Suppose that a rectangle has a perimeter of 24 meters. Express the area A(x) of the rectangle in terms of the length x of one of its sides. A(x) = ??
Estimate each quotient using compatible numbers.
373 of 500 in fractions and decimal
How many seismic stations are needed to determine the location of an earthquake's epicenter?
If a potato is allowed to dehydrate by sitting in open air, would the potato cells be more likely to absorb more water or less?
Sam evaluated the expression x2y for x = 7 and y = 9. He got a value of 49. Which of the following statements is correct