Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Round 3.4672 to three decimal places
A manager at a local manufacturing company has been monitoring the output of one of the machines used to manufacture chromium shells. Past data indicate that if
I need help please ..
Which of the following statements is not true about group development?A. All the stages of group development are not necessarily of the same duration.B. All the
A line is defined by the equation 2x+y=4 . Which shows the graph of this line?
Which statement describes what these four powers have in common?
which expression is equal to -33 when x= -5​
If the greatest value of n is 9, which inequality best shows all the possible values of n? (5 points) n > 9 n < 9 n ≥ 9 n ≤ 9
Which sentence pattern is different from the other three? A) Until my cousin bought the tickets, I never even considered going to the concert. B) After the mus
If the least value of n is 4, which inequality best shows all the possible values of n? (5 points) n < 4 n ≥ 4 n ≤ 4 n > 4