Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Choose the word or words that best complete the sentence a combination of letters in which the letters joined together sound unlike the sounds they made on thei
Suppose Rachel wants to read more about the spaghetti trees. She would find most of the information A In a book about plant life near the volcanoes of Alaska B
HELP IM GONNA FAIL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! What implications we're brought in the political life of the country and the balance of powers in the internatio
what is one basic need that both monkey and a tree have in common​
What are the three parts of observation ?
The table represents the number of milkshakes sold by a restaurant since they were added to the menu.Time (months) Milkshakes sold1
okmarks EE Quiz Solve the system of equations by elimination. 4x - 5y = 11 and -4x + y = 1 What is the solution?
The diagram is an example of which of the following? aldehyde alkane alkene alkyne
Which word describes the character traits of the plebeian mob best? O friendly O sad cruel O kind
HELP ASAP I WILL GUVE YOU THE POINTS !!!! This figure is made up of a rectangle and parallelogram. What is the area of this figure? Enter your answer in the bo