keflores
keflores keflores
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 555 ounces of raisins for \$4$4dollar sign, 4. How much do raisins cost per ounce?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-09-2020

Answer:

$0.80/oz

Step-by-step explanation:

$4 for 5 ounces

unit cost = price/weight = $4/(5 oz.) = $0.80/oz

Answer Link
isabellabarbato
isabellabarbato isabellabarbato
  • 18-01-2022

Answer:

$00.80 and 1.15 ounces

Step-by-step explanation:

khan said so hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Find the next three terms of the sequence: 16, 32, 48,
What was the primary purpose of the United Nation ?
what is the Pacific Ring of Fire caused by
what’s is the equator
what is the slope of (-7,-7),(2,56)
Determine whether the function f(x) = 0.08 - 0.2x + x^2 is a quadratic function A) Yes B) No
The _____ in a story is the central message or insight a story reveals about life or people. resolution theme setting conflict
Five less than two times a number is less than three times the number plus seven. write out the inequality
who is willam shakespeare
what is the value of sin(A)?