sayrahernandez111 sayrahernandez111
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Ms. Allemang scores 12 goals in 3 hours. What is the unit rate

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 04-09-2020

Answer:

4 goals per hour

Step-by-step explanation:

Find the 'unit rate' by dividing '12 goals' by the time, '3 hours.'

We get:

 12 goals

---------------- = 4 goals per hour

    3 hrs

Answer Link

Otras preguntas

What is 3/1,000 as a decimal
what year was the Age of Enlightenment era
i am stuck on this zearn lesson someone pls help
Apply: Many gyms and health clubs have steam saunas, which are small steam-filled rooms. Traditionally, steam saunas have a container of heated rocks. A small l
Answer Quick! No links, please.
What is meant by consumer's equillibrium and how it is related to the demand of a product?
4 pounds of grapes cost $5. 7 pounds of grapes cost $8.75. What is the cost per pound?
Shorten this and put it in your own words Around the year 133 BC, Rome was set up as a democracy. Later the Roman people were sovereign. Even the system of voti
5. Use the quadratic model y = -4x^2 - 3x + 4 to predict y if x equals 5. A. -89 B. -111 C. -411 D. -51
John borrows $100 dollars from ed. They agree that john will pay back the loan in two months at a rate of 10 percent monthly. If john pays back exactly $120, th