apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

35% 2/5 which one is more?
This weekend you are going camping with your closest friends and family. Thankfully, the layers of your skin will help protect you during this adventure. Discus
food travels from the stomach to the?
A small can of soup has a mass of about 400 g. What would its mass be on the moon?
Can someone help me with this question?
what is the answer to this picture
Does Latitude lines tell us how far away a place is from the Prime Meridian
The leg of a right triangle is 3 units and the hypotenuse is 6 units. What is the length, in units, of the other leg of the triangle? 3 units 9 units Square roo
Dan has 18 chocolates. Lee has 14 chocolates. How many fewer chocolates does Lee have?
What is the product of 1 2/3 and -3 1/2