bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What's an equivalent fraction for 10 15 by dividing
the perimeter of a square is 4 times as great as the length of any of its sides. Determine whether the perimeter of the square is proportional to the side lengt
What is the Geocentric theory in your own words?
Explain why the railroads were not built in a straight line from east to west.
y varies directly as x. if x=5 when y=12 find x when y=30
How do you say I was born in the Philippines in Spanish
If the angles of a triangle are in ratio 2:3:7 find the measure of all the angles of the triangle
how does the carbon cycle work in the desert
Use trig to solve for x show work
My daughter needs a synonym for tired and all the word she has is problem , story and banquet