dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

what is the best way to revise the summary accurately and objectively
Which statement about common descent is correct?
what is the adjective for of diligent
After reading the results of each test, identify an advantage and a disadvantage of each solution. Drag each result to the correct location on the table. Each r
what is the best way to revise the summary accurately and objectively
is at work when your store manager thinks your job performance in all areas is poor because you aren’t sure where all the products are shelved. but your custome
solve for x 3x-1 ÷ 2 =4​
Find the value of x that makes m || n. ​
A student is examining nutrition facts labels to compare four food choices.
simplify the expression and rationalize the denominator. Show how you got your answer. PLEASE HELPP ILL GIVE BRAINLY!!