taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The fastest a human has ever run is 27 miles per hour. How many miles per minute did the human run?
I need help with (-2)^5 + (-5)^2
By tradition, when does the presidential campaign begin?
The value of 3 in 920.003
The moon is about 240,000 miles from Earth period what is the distance written as a whole number multiplied by a power of 10
What is the best estimate product for 289 and 7
4.44 4.044 greater or less
A carton can hold 1000 unit cubes that measure 1 inch by 1 inch by 1 inch. Describe the dimensions of the carton using unit cubes. Can you explain to me how to
What is the GCF of 32 and 48
how can I use multiple representations to indicate positive and negative values