chauhanzareen chauhanzareen
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jack bought 1.25 pounds of grapes for his daughter's school lunch. He divided them
into 5 snack size bags. How many pounds are in each bag?

Respuesta :

clonefirex
clonefirex clonefirex
  • 03-11-2020

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

1.25 / 5 = 0.25

brainliest, please

Answer Link

Otras preguntas

during the day time when the sun is shining what direction is the air current, in form of wind, traveling?
The initial pressure is 4.0 atm and the initial volume is 30.0 mL. If the pressure is increased to 8.0 atm, what will be the new volume?
Please help and thanks
From Opportunity cost point of view. Although attending college is expensive, time-consuming, and requires effort, but people decide to attend college. Explain
Obama opens by saying that ""America is a land of big dreamers and big hopes."" What do you think he means? What examples can you cite as evidence of this?
Solving Quadratic equations:x^2 + 9x + 9 = 0 How would I solve this?
Help me please, this is timed!! The price of a pair of jeans was $31, but due to an increase the price went up to 129% of what it was originally. Which is the b
Suppose that you were born in 2001. Also, suppose that your mother received a $100 baby shower gift at your birth. How much would it cost to buy a similar amoun
Help me out real quick
it is given that the x intercept and y intercept of a straight line L are 3 and 5 respectively. If L passes through P(k, 10) find the value of k.​