wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the area of a circle with a radius of 7 cm? (Use 3.14 and round to the nearest tenth.)
Why does changing the shape of an object not affect its density
Please answer this question only if you know the answer!! 39 points and brainliest!
I need help ASAP!!!! 98 points will be added to your account when you answer these questions 1. Describe the main factors that led to a boom in the human popul
as precipitation infiltrates into the subsurface soil
What year did the German U-boots Torpedoes Dutch Merchant Ship Arendskerk?
The Battle of Balaclava is a famous battle in which war?
A lightbulb is rated by the power that it dissipates when connected to a given voltage. For a lightbulb connected to 120 V household electricity, decreasing the
Spanish questions answer them
A $160 item is marked down 25%.what is the new cost of the item?