sofiaovalle sofiaovalle
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

a package of 36 photos costs $18. how many does it cost per photogragh ​

Respuesta :

boblepop8
boblepop8 boblepop8
  • 03-11-2020

Answer:

$0.50

Step-by-step explanation:

This is a simple equation. All you need to do is divide 18 by 36.

18/36 = 0.5

Answer Link
theconqueror12
theconqueror12 theconqueror12
  • 03-11-2020

Answer:

$0.5

(50 cents)

Step-by-step explanation:

Just divide how much it costs (18) by the number of items bought (36) and you'll find how much it costs per-item.

$18 ÷ 36 = $0.5

So $0.5 (50 cents) is your answer.

Hope this helps and have a nice day!

Answer Link

Otras preguntas

What is juliet's reaction to her mother's request?
what is the value of x in: 2/3(x+6)=-18
How does an island of development promote economic development?
Socialists believe that to improve the lives of the people, the government should
With membrane potentials approaching +35 mV, the ____________ channels become fully activated.
Which two sentences are written correctly? A.Charles Dickens , a famous British author , wrote stories with remarkable characters . B.Charles Dickens a famous B
Would athletes or non athletes have a higher respiration rate after exercise?
2. You find that your stitching distance from the edge of the fabric isn't very consistent. Which attachment could you add to your machine to solve the problem?
Find the hostname of a computer when you have its ip address, use a ____ lookup
can someone help me plz