jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

1. Kim's age is twice that of her sister. When you add Kim's age to her sister's age, you get 36. How old is each sister? (a) Write an equation that represents
if I had a triangle and one side was 45 degrees and the other side was 2k and the other side was k then what is the value of k? the sum of the measures is 180 d
How do you get answer for 4/5% of 500 equals what?
Gcf of 28 and84 and 65 39 and 75 and 45
What are 2 real life examples of cytoplasm?
Just to make sure, what do you get when you subtract a negative from a positive? Please explain.
How is th shape and size of a cell related to its function?
four friends purchased tickets to play. the total cost for all four tickets was $186. what was the unit price,t,per tickets? choose all answers that are correct
what is irony? a. a hint of future events b. an extreme exaggeration c. an unexpected twist of events d. the symbolic meaning of the plot
Complete the pattern 5,10,30,180,