Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate of a 13 ounce of package of pustachios cost $5.99

Respuesta :

carrah13
carrah13 carrah13
  • 03-10-2016
5.99 ÷13 =0.46
the unit rate is about 0.46 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Which goal was shared by both the populists and the progressives?
Use the conversion factor 1 amu = 1.66054× 10–24 g to answer the following questions. a) 1.67 x 10-24 g of neurons is how many (amu)
The Crusades were fought for the control of several cities and ports, but the main target was ___________.
The League of Nations was created after the Paris Peace Conference, at which the Treaty of Versailles had been negotiated. What was one of the primary aims of t
A certificate of deposit pays a higher interest rate than a savings account because the money is
how did Europe's role in global trade change after the European discovery of the americans?
Elle is pushing a box of mass 7.0 kilograms with the force of 25 newtons. If the force of friction is 2.6 newtons, what is the value of acceleration of the box?
What is an isotope? a. A form of an element with a different number of electrons c. A form of an atom with a different amount of orbitals b. A form of an atom w
Solve for W T= sqrt(5/(wc)
Two rectangles are similar. One has a length of 12 cm and a width of 9 cm, and the other has a width of 8 cm. Find the length of the second rectangle. Round to