rorostar10p8wi2c
rorostar10p8wi2c rorostar10p8wi2c
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question.

Please help me with this question class=

Respuesta :

tilarelizabeth tilarelizabeth
  • 02-12-2020
Brand A: $.319 so $.3
Brand B: $.28 so $.3
Answer Link
neckbone2004 neckbone2004
  • 02-12-2020

Answer:

Brand A price per diaper: 0.3

Brand B price per diaper: 0.3

Brand B is the better buy.

This can be found by taking the price of each brand and dividing it by the amount of diapers in each pack.

ex:

$11.49 / 36 = $0.32 (then round to nearest tenth)

Answer Link

Otras preguntas

The US sold weapons to Iraq to secretly fund operations in Israel Nicaragua China Afganistan
3+2x=-6x+4 solve for x​
Question 20 points if correct
4. Why do you think authors use dialect in their writing?
Find the acceleration of an 800-kg car that has a net force of 4,000 N acting upon it.
Mi amigo José de Uruguay tiene trece años. El apodo de José es Pepe. Él tiene los ojos verdes. Mi hermano pequeño se llama Jesús y tiene el apodo de Sito. Él es
trapezoid triangle circle rectangle hELP
Which two reactions are opposites of each other?
Find an equation for the hyperbola that satisfies the given conditions. Asymptotes: y = ±x, hyperbola passes through (5, 3)
Five friends all brought some cakes with them when they met. Each of them gave a cake to each of the others. They then ate all the cakes they had just been give