caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

Which theme from Macbeth do these lines support? If good, why do I yield to that suggestion Whose horrid image doth unfix my hair And make my seated heart knock
What is the 10 letter word meaning evenness of mind or temper?
A mobile travels 98 km in 2h calculate: a) your speed b) how many kilometers will you travel in 3h with the same speed?
HELP PLEASE!!! Susana: __________________. Cuando volvemos a casa. ¿Dónde está la basura? Quiero ir al Teatro Nacional. ASAP
Identify the correct sentence. a.Watching the horror​ movie, the terrified patrons packed the theater. b.The terrified patrons packed the theater watching the
A car uses on average 27 miles per gallon of gas cost $4.04 per gallon which of these following choices is closest to how much the gas will cost for the car to
Give the original language from which this term was derived. scholar Old English Greek Hebrew Latin Old French
HELP PLEASE!!! Susana: __________________. Cuando volvemos a casa. ¿Dónde está la basura? Quiero ir al Teatro Nacional. ASAP
Which of the following is the radical expression of a 5/7
The velocity of an accelerated body may be zero