danielle5212 danielle5212
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Alexa bought 25 pounds of turkey for $26.25. What is the cost per
pound?

Respuesta :

harrinol harrinol
  • 03-12-2020

Answer:

$1.05 Per Pound

Step-by-step explanation:

Answer Link
tiiara
tiiara tiiara
  • 03-12-2020

Answer: $1.05/pound

Step-by-step explanation:

$26.25 / 25 = $1.05

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between 2,386 and 7,000? A. 4,614 B. 9,386 C. 5,614 D. 10,386
how to solve this equation for y. need assistance please. y-260=-11/5(x-100)
How many moles of H2O were produced during the combustion of CH4
The average atomic mass of oxygen is 15.9994 amu. The atomic masses of its three isotopes are as follows: O-16: 15.995 amu; O-17: 16.999 amu; O-18: 17.999 amu W
A student bought 34 pencils for school. If he sharpened 16 of the pencils before school, what is his ratio of unsharpened pencils to sharpened pencils?
What does the acronym HALT stand for? A. High-strung, anxious, labored, tense B. Help, avoid, learn, talk C. Hungry, angry, lonely, tired D. 6y, active, lea
Please order -4 1/2,5.6,-2 3/8, and 1.35
What three countries fought on the side of the colonist
Diane Nash struggled with something as she worked for civil rights. How did her decision contribute to success
_________ : a law that cuts off imports from, and exports to, another country. a. Tariff b. Embargo c. Import quota d. Voluntary trade restriction