buckpayton4 buckpayton4
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A fruit stand has to decide what to charge for thier produce. They need $10 for 4 apples

Respuesta :

nseguin2003
nseguin2003 nseguin2003
  • 03-12-2020

Answer:

$10 = 4x

Step-by-step explanation:

The "x" would represent how much the apples would cost. So next you would divide both sides by 4x and then it would leave you with 2/5.

Answer Link

Otras preguntas

What is the pH of a 3.40 mM of acetic acid, 500 mL in which 50 mL of 1.00 M NaOAc has been added? Ka HOAc is 1.8 x 10-5? What percentage of the acid is dissocia
Last year, California Sushi and Such (CSS) had sales of $65 million. The firm's operating expenses amounted to $20 million and costs of goods sold totaled $15 m
Help me with question 2
If 2 grams of hydrogen gas (H2) is produced by this reaction, what is the mass of sodium hydroxide (NaOH) produced? Group of answer choices 80 grams 10 gram
Where does the impeachment process begin?
In a recent survey of dog owners, it was found that 901, or 34%, of the owners take their dogs on vacation with them. Find the number of dog owners in the surve
what is a protoplanet?
Calcium hydride, CaH2, reacts with water to form hydrogen gas: CaH2(s)+2H2O(l)→Ca(OH)2(aq)+2H2(g) This reaction is sometimes used to inflate life rafts, weath
How are sand dunes and deltas similar?
I really need help on this. Can y’all please help