aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

) write the balanced equation for the reaction that occurs when methanol, ch3oh (l), is burned in air. what is the coefficient of oxygen in the balanced equatio
How do we do this ? is it c or a? 15 points!!!!
What is the article of confederation
Read the following quote from Thomas Jefferson: "A wise and frugal government, which shall leave men free to regulate their own pursuits of industry and improv
What is today? Complete the sentence: Today is my...
Discuss how one culture contributed to modern science
If the following fraction is reduced, what will be the exponent on the p? -5p^5q^4/ 8p^2q^2 A. 5 B.4 C.3 D.2
Your class is learning to tie knots. Each student needs a piece of rope that is 3838 yard long. How many yards of rope are needed for the 1616 students in your
Write an equation of a line that is perpendicular to the given line and that passes through the given point. -x + 5y= 14; (-5, -2) A. Y=-5x-27 B.y=-1/5x-27 C. Y
Jamie, deena, eyanna, and lei work in the same office and find themselves assigned to a project together. after the project is completed, they begin eating lunc