erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

The patient is receiving non-vesicant IV fluids via peripheral IV and asks for pain medication. Prior to giving the medication, the nurse discovers that the sit
you buy a refrigerator for $711. The sales tax rate is 4%. Estimate the sales tax a) $280 b) $28 c) $29 d) $290
1 - 3/10 Write the answer as a fraction​
What is the enlightenment? Think of the Enlightenment in the broad sense of the word as the intellectual trend that includes all of the authors we have covered
If the largest of 89 consecutive integers is 324, what is the smallest?
whats 5867 times 382
HELP ASAP!!! What is the geometric mean of 7 and 56?
il ___chaud il y a du soleil et le ciel est bleu A. est B. a C. va D. fait
What does the saying , "We're supposed to be fighting the same enemy... I don't know who my enemy really is." Mean
Losing a pet or a loved one can be very difficult Question: what are some ways the family coped with the loss of Daisy Book: Wonder