averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

The 555-foot-tall Washington Monument in Washington, D.C., is an example of which of the following types of structures? a. pyramid b. geodesic dome c. obeli
What is the symbol of the Republican Party?
In what city will you find NASA’s headquarters for all piloted U.S. space projects?
power set of {e,f,m,n,o}
Whats is the definition of Parallel Circuit
This patriotic hymn, also called “America,” shares its tune, ironically, with “God Save the Queen,” the British National Anthem. Name it. a. “My Country, ‘Tis
This song, written and recorded by Woody Guthrie, puts to music a walk along our country’s highways, valleys, deserts, and wheat fields. Name the tune. a. “Am
y - y₁ = m(x - x₁) Slope-Intercept Form of the Line General Linear Form of the Line Point-Slope Form of the Line Slope Form
The last new star was added to the American flag in which year?
Two ratios (fractions) that are equal to each other.