theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

How did New England's physical geography help the growth of industries?
sophia has 3 pink tulips and 3 white tulips. what fraction of sophias tulips are pink
how could you compare the energy carried in two different longitudinal waves
Use the order of operations and the digits 2,4,6 and 8 to create an expression with a value of 2
how do you now 11/33 is a simplest form
Evolution is: A) A change in the composition of a population from one generation to the next.B) A phenomenon that must be inferred from evidence, because it can
The decline in medieval trade was caused by
How do you say I was born in the Philippines in Spanish
What is %15 of $35.15 What is %15 of $27.00
how could you compare the energy carried in two different longitudinal waves