Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

All the donated computers were shared equally by 5 classrooms. Which expression represents the number of computers each classroom received?
What is x^2+x-20=0. please help
Chance music is named for the sheer random possibility of "throwing" notes together and hoping to create music. True or False?
Answer both please......
Gravity is considered what type of force? conservative non-conservative
how did the Great Schism of 1378 affect Wstern Europe ?
If the circle in the diagram revolves about the vertical dashed line, which type of geometrical shape will it generate?
How do u start your car with an EFI system
Pitch me a short story idea. Nothing too short Nothing too long have it be simple so its like a 5th grader But not a simple as a 2nd grader. I fell asleep aft
Which scientific evidence would show that two species of birds are closely related