pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

What does Waverly "Meimei" Jong`s mother do that upsets her?
Explain how employee benefits affect total employment compensation.
Why did the liberal opposition criticize the New Deal
What’s 36/1000 (fraction) Simplified What’s 506/1000 simplified (fraction)
pls help me in the b question it's urgent I got just 2 min or less pls help
Which of the following quotes best reflects the principle of natural rights in the Declaration of Independence? "He has called together legislative bodies at
What are the three estates during the middle ages
Simplify 5 - 2 · 3 + 4. 13 -5 3 21
Johnathan is baking several loaves of bread to sell in his bakery. He used 9 cups of water and 12 cups of whole wheat flour. How much water was used per cup of
Anna wants to call Holly. Holly is on vacation in Asia. It is a time difference of ten hours. Holly's time is always later than Anna's time. If it is 7:35 P.M.