charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

According to MLA style, what is the correct way to identify titles of books in citations? A. italics B. bold text C. underlining D. quotes
What did the two humps observed by Galileo turn out to be?
As you move further away from the nucleus, the electrons have _______ energy. higher lower the same There is not enough information to tell.
One example of a civic responsibility that is not a requirement is
Can a fraction that has 176/9 be simplified
H. G. Well's novel The War of the Worlds uses which verb tense in the story? A) Future perfect. B) Conditional.C) Past D) Present perfect.
In a standard normal distribution 95% of the data is within +/- _______standard deviations of the mean. 0 1 2 3
How does Lennox feel about Macbeth? In act 4
que paises se encuentran en asia
HELP!!! PLEASE!! I don't know this one question!!!