tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

contrasting: how some Jews differ in their beliefs about Jesus ?
A picture frame for a square picture has an area of 80 square inches. What is the length of the picture?
Douglas wants to draw a circle graph showing the favorite colors of his friends. When he polled his friends asking each their favorite color, 25% of his friends
what is the ordered pair solution for;x + 2y = 53x - y = 1
2+3=8, 3+7=27, 4+5=32, 5+8=60, 6+7=72, 7+8=???????? SOLVE IT IF YOU CAN
The frequency of violet light is 7.5x10 to the 14th power hertz. What is the wavelength?
A man exchanged a dollar bill for change and received 7 coins, none of which were half dollars. How many of these coins were dimes?
A restaurant has two pastry ovens. When both ovens are used, it takes about 3 hours to bake the bread needed for one day. When only the large oven is used, it t
Who established a school for navigation?
How do you divide. Please help I can't remember.