Seudónimo Seudónimo
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 4 bags of bananas for $22.52. How much would it cost if you were to buy 2 bags? Explain

Respuesta :

nunu20007 nunu20007
  • 01-04-2021

Answer:

11.26

Step-by-step explanation: The easy way to . complete this is to get the 22.52 split it in half to get your answer. Because they asked for the price of 2 and 2 is half of 4.

Answer Link
CaveScriptjavaisgone
CaveScriptjavaisgone CaveScriptjavaisgone
  • 01-04-2021

since 4 bags of bananas costs $22.52, you would just divide by 2 to find out how much 2 bags of bananas costs.

22.52/2=$11.26

It costs $11.26 for 2 bags of bananas.

Answer Link

Otras preguntas

How many neutrons are probably in the nucleus of an element of atomic weight 197?  a. 43 b. 79  c. 83  d. 100  e. 118
how many ten thousands equal 400,000
What it is a rising action of a story for King arthur
Tina bought some nail polish and lip gloss at the store. The nail polish cost $4.50 per bottle and lipgloss cost $7 per tube. Tina bought 9 items and spent $50.
give an example of a unit rate used in a real-world situation
30% of a number is one-thirtieth of x, find the initial expression as a fraction of x
Write a pair of numbers such that the value of the 7 in the first number is 1000 times the value of the 7 in the second number, and the value of the 3 in the fi
What is the value of the digits 4 in the number 84,230
Round 681,542 to the nearest hundred thousand
Whats the answer to 1/5x=121 x=?