jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

Gregory keeps school supplies in his locker. He has 24 pencils and 16 erasers. What is the ratio of erasers to pencils in his locker?
in which section of the play does my lamb display signs of lomeliness and disappointment ? what are the ways in which mr lamb tries to overcome these feelings?​
Carlos earns $3.50 a day on his paper route. He runs the route 7 days a week. What percentage of his monthly income is $3.50?
Please help on these questions!
permitter question!! giving points!!
using range (1,101) make list, containing only numbers which are divisible by 4, 6, 8, 10, 3, 5, 7 and 9 in separate lists in python??​
,SJhfgaiuehrg;oiaerhgoaw ?
A trellis is a system of overlapping wooden slats created for a vegetable or flower vine to grow on. What must be the value of x so that the two slats will b
Which category of people earns the most? A. Hispanic females B. White females C. Hispanic males D. black males
8. Which of the following is the function of pn junction semiconductor device A. it transforms a direct voltage to AC voltage B. It steps up an AC​