MYaj24
MYaj24 MYaj24
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 batteries costs $4.72. What is the cost per battery?
(hint:find the unit cost, or the cost of one battery

Respuesta :

cad311
cad311 cad311
  • 04-04-2021
divide 4.72 by 8
each battery costs $0.59
Answer Link
hershey2213 hershey2213
  • 04-04-2021
4.72 / 8 = .59
.59 a battery
Answer Link

Otras preguntas

The part of earth that contains all life all ecosystems including land water and air/atmosphere
A study was conducted about the number of miles that a sample of automobiles in New York City drive within a year. The sample was taken in front of an apartment
What is your favorite thing about summer?
What is the volume of a gas if 0.182 moles of the gas is at 1.99 atm and 83.4oC?
True or false. The Silk Road connected every region of the Ancient World. O True O False
PLEASE HELP IM STUCK
What Fraction shows the product of 2×3/5
What African American institution was founded during the Second Great Awakening?
Why did Henry brown move to London instead of staying in the United States
Subtract − 3 x 2 + 4 x + 10 −3x 2 +4x+10 from 2 x 2 − 2 x 2x 2 −2x.