Edington3843 Edington3843
  • 02-05-2021
  • Mathematics
contestada

John buys 3 balloons for $4.80 karan buys 4 balloons for $6 how.Much morw.Did john pay per individual balloon.

Respuesta :

hannadragon26
hannadragon26 hannadragon26
  • 02-05-2021
John paid $0.10 more per ballon

John
$4.80/3=$1.60 per ballon
Karen
$6/4=$1.50 per ballon
$1.60-$1.50=$0.10
Answer Link

Otras preguntas

Which statement is accurate about Native Americans and the American Revolution? a. Britain avoided any agreements with Native Americans. b. Regardless of whic
How do the symptoms of depression compare to those of attempted suicide?
What is the value of the variable that makes the statement true? c + (–8) + (–5) = 0 a. –13 b. –3 c. 3 d. 13
Which statement best describes how a catalyst can speed up a chemical reaction?
Bethany walks on the treadmill at least four times per week to maintain her cardiovascular health. Lately, she has been finding excuses not to exercise and is
What is The range of 56,-35
how many times greater is the value of the 7 in 640,700 than the value of the 7 in 67,040
Which word best completes the sentence? That car runs quite __________ for us. a. good b. well
THE AVERAGE DISTANCE FROM THE SUN TO VENUS IS 67,237,910 MILES. THE AVERAGE DISTANCE FROM THE SUN TO EARTH IS 92,955,807. WHICH STATMENT IS TRUE? A. THE VALUE O
Which Greek scholar is known as “the father of history”? A. Sophocles B. Herodotus C. Thucydides D. Euripides